Вакцинація

Вакцинация

Вакцинація є ефективним способом запобігання багатьом видам захворювань. Важливо, щоб ваша дитина росла здорова. Всі щеплення проводяться після огляду дитини лікарем і клінічних аналізів крові і сечі, про які ми так часто забуваємо. Для проведення щеплень існує ряд протипоказань. Кожне щеплення необхідно проводити відповідно до календаря щеплень, згідно наказу МОЗ України від 18.05.2018 № 947 «Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні». Якщо ваша дитина не отримала щеплення за графіком, можлива вакцинація за індивідуальним графіком.

Індивідуальний графік щеплень

Коли відбувається зміна графіку планових щеплень? Розглянемо основні причини перенесення термінів вакцинації:

 • дитина захворіла, і ви не змогли зробити щеплення
 • потрібна вакцина була відсутня.

Щеплення у ВІЛ-інфікованих дітей

Щеплення у ВІЛ-інфікованих діток виконуються в залежності від клінічної ситуації, стану здоров’я дитини (стадії захворювання та імунного статусу дитини) і проводяться в обов’язковому порядку під наглядом лікаря імунолога і дитячого лікаря-інфекціоніста.

Які вакцини краще?

Ми не рекламуємо торгові марки виробників вакцин, не будемо вам радити бренди і назви вакцин, адже це не принципово і неетично.

Ключові фактори при виборі вакцини

Якщо ви купуєте вакцину самостійно в аптеці або прийшли робити щеплення в поліклініці або приватній клініці, зверніть увагу на:

 • термін придатності вакцини
 • цілісність ампули і пакування
 • сертифікат.

Важливим фактором є також дотримання температурного режиму при транспортуванні і зберіганні вакцини, це ключ до якісної і безпечної вакцинації.
Інакше ми застосуємо НЕ вакцину, а вже щось невідоме.

Як правильно використовувати вакцини

Дорослий, який супроводжує дитину на щеплення і медичний працівник перед застосуванням вакцини повинен перевірити відповідність найменування вакцини на упаковці і на ампулі або флаконі, її цілісність, а також виробника, термін придатності. Вам, як батькам, медичний працівник не має права відмовити в перевірці таких важливих даних. У разі пошкодження ампули (флакона вакцини), відсутності потрібної маркування або відомостей на упаковці про дату виготовлення, термін придатності і виробника – вакцину використовувати не можна. Крім того, якщо в препараті спостерігаються сторонні домішки, не дотримано умови зберігання і транспортування вакцина вважається непридатною і не може бути використана. Зверніть увагу, що медичний працівник повинен дістати вакцину з холодильника у вашій присутності. Якщо препарат медпрацівник вам видає вже теплим, ви маєте всі законні права відмовитися від вакцинації і затребувати при вас замінити флакон на інший з холодильника. Перед щепленням вакцина зігрівається до кімнатної температури, можна зігріти руками. Ампули або флакони з вакциною відкривають безпосередньо перед застосуванням і їх вміст відразу використовують.

Чи дозволяється переносити відкриті ампули вакцини між приміщеннями?

Якщо існує реальна необхідність в переміщенні відкритого флакона з вакциною, він має бути ретельно накритий стерильною серветкою.

Умови зберігання і транспортування вакцини

Дана інформація буде вам корисна, якщо ви купуєте вакцину самостійно. Більшість препаратів для вакцинації вимагають дотримання холодового температурного режиму. Купуючи вакцину в аптеці, упевніться, що термін придатності вакцини в порядку і ампула не ушкоджена, не має осаду, пластівців або домішок. Купуйте вакцини відомих фірм-виробників, уникайте маловідомих фірм. Для транспортування вакцини можна використовувати спеціальні контейнери з хладогеном, які ви можете придбати самостійно або їх надають аптеки.
Аптека, яка продає вам вакцину, може за домовленістю зберігати її у себе, поки ви не будете робити вакцинацію за графіком. Дані умови обговорюються з аптекою в індивідуальному порядку.

Чи варто робити щеплення дітям?

У розвинених країнах Євросоюзу відмова від вакцинації без обґрунтованих медичних протипоказань трактується як відсутність батьківської турботи та переслідується законом. У нашій країні існує велика кількість противників вакцинації. Основний аргумент, який висуває дана група людей — це «величезна» кількість ускладнень після щеплень. Раніше, багато років тому, захворювання служили способом природного відбору, за статистикою з 15 дітей в сім’ях виживало 7.

За даними ВООЗ, щорічно, завдяки вакцинації, вдається врятувати від смерті 3 млн.дітей і запобігти інвалідності більше ніж 700 тисячам дітей.
Ці дані показують, що вакцинація вкрай важлива, і ціна порятунку життя обгрунтована і виправдана. Тому основний акцент потрібно робити на якості вакцин і безпосередньо вакцинації, але ні в якому разі не на тотальній відмові від вакцинації дітей.

Правила успішної вакцинації:

 • Планова вакцинація — це окрема процедура, не здійснюйте одночасно звичайний візит до лікаря і огляд перед вакцинацією. В даному випадку ви піддаєте ризику контакт дитини з іншими пацієнтами, які можуть бути переносниками різних дитячих хвороб. Або ви можете прийти на щеплення зі здоровою дитиною, а вийти з 90% ймовірністю захворювання, чекаючи в черзі огляд лікаря.
 • Якщо все-таки доводиться очікувати вакцинацію в черзі, не стійте в задушливому приміщенні, займіть чергу і вийдіть з дитиною на вулицю.
 • Простежте, щоб дитина не замерз або НЕ перегрілася в приміщенні, поки чекатиме вакцинацію.
 • Вакцинацію рекомендується проводити при нормальних погодних умовах. Якщо на вулиці сильний мороз або, навпаки, занадто жарко – вакцинацію краще відкласти.
 • Якщо у вас в родині є хворі і вони знаходяться в контакті з дитиною, утримайтеся від вакцинації.
 • За 3 дні до проведення щеплення і 2-3 дні після вакцинації краще не відвідувати масові заходи, школу або дитячий сад. Ізолювання дитини дозволить скоротити до мінімуму ймовірність захворювання.
 • Робіть щеплення в спеціалізованих медичних установах, де завжди можуть надати невідкладну допомогу в разі необхідності і провести вакцинацію з дотриманням всіх правил і вимог.
 • Не робіть щеплення дітям самостійно вдома.

 

Будьте здорові!