Цистит у дітей

На жаль, цистит у дітей актуальний у багатьох сім’ях, і батьки часто задаються питанням, як його лікувати і як допомогти своїй дитині. У статті я розповім про те, що таке цистит, як лікувати цистит, як діагностувати та багато іншої корисної інформації.

Що таке цистит?

Цистит — це запалення сечового міхура. Через анатомо-фізіологічних особливостей дівчинки страждають циститом частіше за хлопчиків.

Чому виникає цистит?

Ми бережемо своїх малюків, намагаємося забезпечити комфорт у всьому, буквально пилинки з дітей здуваємо, а хвороби чіпляються. Вам це знайомо?

Причини появи циститу

Безпосередня причина циститу у дитини — потрапляння в сечовивідні шляхи бактерій, якщо це відбувається на тлі переохолодження, ймовірність циститу значно вище.

 1. Переохолодження.  Ризик місцевого переохолодження жарким літом нітрохи не менше, ніж в холодну пору року. Купання у воді (море, водойма або домашній басейн) так полегшує життя в спеку, але може мати неприємні наслідки у вигляді циститу у дитини.
 2. Сидіння на холодних поверхнях (бетон не прогрівається) і короткі спідниці у підлітків, мокрі ноги – всі ці чинники ведуть до місцевого переохолодження організму.
 3. Не дотримання гігієни. Крім того, якщо не дотримуватися особистої гігієни, не стежити за чистотою дитячого натільної білизни, отримати інфекцію сечостатевої системи значно простіше.
 4. Дитина соромиться ходити в туалет. Ще один поширений фактор ризику виникнення циститу у дітей – дитина соромиться мочитися десь поза домом (дитячий сад, школа, дитячий табір). Такі малюки, та й підлітки теж, будуть терпіти кілька годин, аби не відвідувати туалет під поглядом однолітків. Це створює передумови до тривалого застою сечі і збільшує ймовірність циститу.

Як проявляється цистит?

Допомога дитині при циститі

 • часті хворобливі позиви на сечовипускання малими порціями. Деяким малюкам простіше сидіти на горщику довго, щоб не бігати туди-сюди, боячись не встигнути;
 • відчуття печіння при сечовипусканні;
 • біль внизу живота;
 • зміна кольору, прозорості сечі і її запаху;
 • може бути підвищення температури тіла і загальна слабкість.

Допомога дитині при циститі (дівчинці або хлопчикові).

В ідеалі слід звернутися до дитячого уролога. В житті – до свого педіатра або сімейного лікаря.

Які аналізи здають при циститі або його діагностиці?

 • аналіз сечі клінічний (ОАМ),
 • аналіз крові клінічний (ОАК),
 • бактеріологічний посів сечі (бакпосев)
 • інші аналізи за призначенням лікаря
 • УЗД сечостатевої системи;
 • цистоскопія і цистографія (потрібні не всім дітям, але при відсутності поліпшення через кілька днів, при частих циститах доведеться робити.)

Чим лікувати цистит у дитини?

Цистит заболевание

Цистит та схема лікування

Схема лікування призначається вашим лікарем після огляду дитини. З одного боку, цистит у дітей добре піддається лікуванню комплексними уросептичними препаратами, але неповне санування сечостатевої системи загрожує розвитком хронічного запального процесу з частими загостреннями. Тому цистит у дітей доводиться лікувати антибіотиками. Іноді потрібні препарати ібупрофену або парацетамолу з метою зменшити біль і запалення. Деякі фізіотерапевтичні процедури (в лікарні або санаторії) дозволяють закріпити ефект медикаментозної терапії.

Чим небезпечний цистит у дітей?

Часті рецидиви циститу значно псують життя дитині і батькам. Ризик потрапляння інфекції з сечового міхура висхідним шляхом в нирки може привести до серйозних наслідків: пієлонефрит, інші запалення нирок, і необхідності тривалого дорогого лікування. Часто діти соромляться звернутися за допомогою до батьків. Тому завдання батьків – при будь-яких підозрах на цистит вчасно звернутися до лікаря. Чим раніше ви почнете лікування, тим краще.

Прийом приватного педіатра, дитячого лікаря-інфекціоніста Гречаниченко Олени Андріївни в м.Шостка

Якщо ви помітили, що дитина поводиться не як зазвичай, частіше стала бігати в туалет, довго засиджується на горщику, скаржиться на біль внизу живота після сечовипускання, ви можете звернутися за консультацією або прийти на огляд до педіатра. Після огляду лікар призначить лікування, якщо в ньому буде необхідність.

Прийом проводиться в кабінеті «Дитячий лікар» за адресою м Шостка вул. Короленка, 39.

Попередній запис за телефоном +38 (066) 891-95-94

Будьте здорові!