Підвищення температури тіла у дітей

У  цій статі я розгляну важливу тему — підвищення температури тіла у дітей та розкажу, як ви можете допомогти вашій дитині з температурою.
Температура тіла — це комплексний показник стану терморегуляції організму. Виміряти її можна під пахвами, в ротовій порожнини, прямій кишці за допомогою ртутного, електронного градусника або бесконтактного термометра.
Останнім часом все більшої популярності і доступності набуває безконтактна термометрія (такий безконтактний термометр є в кабінеті «Дитячий лікар» і дозволяє за 3 секунди досить точно визначити температуру тіла у наших маленькіх пацієнтів).

Яка нормальна температура тіла у дитини

У здорових дітей температура тіла в межах від 35.5 до 37.0 градусів, при цьому добові коливання складають 0.3-0.6 градусів. Після прийому їжі, теплого або гарячого пиття активується основний обмін речовин в організмі, і скачки температури протягом 40-60 хвилин після їжі це норма. Значення температури відрізняються на різних ділянках тіла: якщо в пахвовій западині не перевищує 37.0 градусів, то в цей же час у цієї ж дитини ректальна температура 37.8-38.2 градуси, в ротовій порожнині — 37.5 градусів.

Підвищення температури може спостерігатися при різних дитячих хворобах.

Лихоманка у дітей

Лихоманка — це захисна реакція організму, яка виникає під дією патогенних факторів і характеризується перебудовою терморегуляції з підвищенням температури тіла до 38 градусів і вище.

За ступенем підвищення температури тіла виділяють:

 • субфебрильна: 37,2-38,0 градусів;
 • фебрильна: 38,1-39,0 градусів;
 • висока фебрильна: 39,1-41,0 градус;
 • гипертермічна: вище 41.1 градус.

У практиці педіатра дуже часто зустрічаються діти з так званим субфебрилітетом, коли тривало тримається 37,0-37,5 градусів з різним ступенем порушення загального стану. Таким дітям я призначаю обстеження, за результатами якого можна скласти план лікування. Але це тема зовсім іншої статті: «Субфебрилітет у дітей».

Види лихоманки у дітей

Залежно від причини розрізняють інфекційну і неінфекційну лихоманку. Окремо виділяють теплову хворобу (тепловий і сонячний удар, перегрівання) — стан, при якому відбувається разбалансировка терморегуляції.

Неінфекційна лихоманка у дітей

Неінфекційна лихоманка може розвинутися:

 • при патології центральної нервової системи (травма, пухлина);
 • при порушенні роботи ендокринної системи;
 • під дією психогенних факторів (невроз, емоційне напруження);
 • у підлітків при вегетативної дисфункції.

При цьому підвищення температури не доставляє дискомфорту, може тривати довгий час і не знижується після жарознижуючих препаратів.

Інфекційна лихоманка

Інфекційна лихоманка викликається інфекційними агентами (віруси, бактерії, найпростіші), які виробляють пірогени або стимулюють синтез ендогенних.
При цьому підвищення температури тіла надає ряд захисних дій:

 • пригнічується розмноження вірусів;
  бактерій;
 • посилюється утворення власних захисних речовин (інтерферонів).

«Рожева» і «біла лихоманка»

Рожева лихоманка

Розрізняють «рожеву» і «білу» лихоманку. При рожевому типі дитина вся рівномірно гаряча, і дії оточуючих дорослих повинні бути спрямовані на охолодження всіх частин тіла.

Біла лихоманка

«Біла» лихоманка прогностично більш несприятлива, супроводжується спазмом периферичних судин і при високій температурі тіла кінцівки малюка холодні.
При будь-якому підвищенні температури тіла при загальному легкому стані потрібен постільний режим, рясна тепла рідина і фізичні методи охолодження.

Допомога дитині при «рожевій» лихоманці

При «рожевій» лихоманці необхідно роздягнути дитину до білизни, лоб, віскі і груди зі спиною обтирати вологим рушником. АЛЕ! Використання холодної води, спирту, оцту при розтиранні неприпустимо, тому що провокує спазм периферичних судин і може привести до парадоксального збільшення температури тіла.

Допомога дитині при «білій» лихоманці

При «білій» лихоманці холодні пальці на руках і ногах треба зігріти методом розтирання. Такі нескладні заходи часто дозволяють знизити температуру тіла на градус. Якщо фізичних методів охолодження недостатньо, використовують жарознижуючі медикаменти.
На сьогоднішній день для зниження температури тіла у дітей до 12 років ДОЗВОЛЕНІ тільки препарати на основі парацетамолу та ібупрофену у віковій дозі.
При «білій» лихоманці додають спазмолітичні препарати для розширення периферичних судин.

Коли потрібно збивати температуру у дитини

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, підвищення температури тіла до 38,5 градусів не вимагає зниження за допомогою ліків.
Слід пам’ятати, що у деяких малюків навіть незначне підвищення температури тіла провокує значне погіршення загального стану і тоді необхідно давати жарознижуюче при 37-37.5 градусах. наприклад:

 • діти перших 6 місяців життя;
 • малюки, у яких раніше були судоми;
 • діти із захворюваннями центральної нервової системи і серцево-судинної.

Практика показує, що максимальний жарознижувальний ефект дає поєднання фізичних методів, випоювання і ліків.

Фебрильні судоми у дітей

Один з грізних станів при високій температурі тіла у дітей від 6 місяців до 5 років – це фебрильні судоми, коли через кисневе голодування головного мозку втрата свідомості супроводжується мимовільними посмикуваннями м’язів кінцівок. Такий стан вимагає госпіталізації під спостереження лікарів.
Підвищення температури тіла – одна з найчастіших причин звернення до дитячих лікарів. Досвідчені батьки вміють провести невідкладні заходи.

Де можна отримати консультацію дитячого лікаря, приватного педіатра в м. Шостка

Консультація лікаря необхідна для встановлення причини підвищення температури і складання плану лікування для її нормалізації. У кабінеті «Дитячий лiкар» за адресою м Шостка вул. Короленка, 39 я консультую дітей з підвищеною температурою тіла, призначаю необхідне обстеження та план лікування. Прийом пацієнтів здійснюється за попереднім записом за телефоном 0668919594

Будьте здорові!