Симптом кашлю у дітей

Симптом кашлю у дітей, а простими словами кашель — це рефлекс! Захисний рефлекс нашого організму, який спрямований на очищення дихальних шляхів від слизу і сторонніх часток.
Кашель являє собою мимовільний або усвідомлений товчкоподібний видих.

Як з’являється кашель?

Як і інші рефлекси, кашльовий складається з висхідного ланцюга, центрального (в головному мозку) і низхідного. При подразненні периферичних кашльових рецепторів на слизовій оболонці дихальних шляхів нервовий імпульс потрапляє в кашльовий центр в головному мозку. Після цього імпульс передається по низхідному ланцюгу кашльової дуги: скорочуються діафрагма, міжреберні м’язи і м’язи передньої черевної стінки. В результаті людина кашляє.
Кашель, мабуть, найчастіший симптом при величезній кількості захворювань інфекційних і неінфекційних дитячих хвороб.
Неможливо осягнути неосяжне і в одній статті і описати всі причини, особливості та способи лікування кашлю. Ми розглянемо основну інформацію.

Види кашлю

Слід пам’ятати, що найчастіше кашель супроводжує гострі респіраторні захворювання. При цьому він виникає через подразнення кашльових рецепторів на слизовій оболонці носоглотки, гортані, трахеї.

Всі знають, що кашель буває сухий і вологий.

Сухий кашель

При запаленні слизової глотки, гортані, коли слизу дуже мало, кашель сухий, часто  — хворобливий, виснажливий. Чим більше дитина кашляє, тим сильніше болить горло. Виходить замкнуте коло.
В такому випадку поліпшення настає після теплого пиття, полоскання горла або льодяника зі знеболюючим ефектом.

Алергічний кашель

Алергічний кашель мало продуктивний, посилюється в сухому і задушливому приміщенні з великою кількістю «пилозбірників»: килимів, м’яких іграшок, пір’яних подушок і пухових ковдр.
Стан дитини поліпшується після вологого прибирання, при використанні протиалергічних препаратів.

Гавкаючий кашель

«Гавкаючий» дзвінкий кашель при вірусному ларингіті, ларинготрахеїті знайомий багатьом сучасним батькам. Коли на фоні відносного благополуччя, в основному вночі, дитина починає дзвінко кашляти, утруднюється дихання, у малюків виникає психомоторне збудження через гіпоксію головного мозку. В такому випадку необхідно забезпечити доступ свіжого повітря.
Гарний лікувальний ефект дає інгаляція через небулайзер препаратами, що розширюють просвіт дихальних шляхів. Раніше досвідчені батьки до приїзду швидкої допомоги робили парові содові інгаляції і це полегшувало стан дитини.

Кашель при трахеїтах

Трахеїт — запалення трахеї (ділянка дихальних шляхів довжиною до 3-5 см) супроводжується сухим, грубим, непродуктивним кашлем і болем у верхньому відділі грудей. Лікування трахеїту тривалий, до 14-20 днів і направлено на пом’якшення кашлю.

Кашель при бронхітах

При бронхітах кашель частіше вологий, продуктивний, діти старшого віку можуть виплюнути слиз. При достатньому питному режимі і прийомі муколітичних препаратів спочатку посилюється, стає більш продуктивним і поступово проходить.

Кашель при кашлюку

Зовсім інший кашель у дітей при кашлюку, коли збудник виробляє токсин і відбувається формування вогнища збудження в кашльовому центрі головного мозку. Загальний стан дитини на початку захворювання не порушено, температура тіла не підвищується. При цьому кашель наростає і будь-який психо-емоційний фактор (радість або негативні емоції) провокує напад специфічного кашлю, частіше ночами. Схема лікування «простудного» кашлю не допомагає, після інгаляцій або прогрівань стан дитини стає гірше. Кашель при кашлюку тривалий, до 6-8 тижнів, нападоподібний, іноді закінчується блювотою з густим білим слизом. У нещеплених дітей першого року життя коклюш протікає важко, може бути зупинка дихання.

Кашель при гастроезофагеальному рефлюксі

Кашель може виникати при гастроезофагеальному рефлюксу, коли шлунковий вміст по стравоходу «закидається» в ротоглотку і дратує кашльові рецептори. Таке буває у дітей при проблемах з шлунково-кишковим трактом (біль в животі, поганий апетит, відрижка, печія). Лікування основного захворювання значно зменшує кашель.

Лікування кашлю

Лікування кашлю описано в літературі, інтернеті, в рекламі. І навіть сусідка баба Маша розповість, чим кашель легко вилікувати. Але батьки повинні пам’ятати, що кашель — це симптом великої кількості захворювань і самостійно лікувати дітей досить ризиковано і непередбачувано. Якщо не знати причину появи кашлю, можна довго і наполегливо лікувати наслідок, а не першопричину виникнення захворювання.

Прийом приватного педіатра Гречаниченко Олени Андріївни у м.Шостка та Сумській області

У кабінеті «Дитячий лікар» в м.Шостка, вул.Короленка, 39 я проводжу огляд дітей з кашлем, слухаю дихання в легенях і призначаю план необхідного обстеження і лікування.

Графік роботи кабінету розміщений на сайті. Огляд пацієнтів проводиться за попереднім записом.

Ви можете записатися на онлайн консультацію з дитячим лікарем педіатром.

    Запис на онлайн консультацію