Антибіотики та їх застосування у дітей

Сучасну медицину неможливо уявити без антибактеріальних засобів, в тому числі застосування антибіотиків у дітей. І вибір їх величезний. Треба розуміти, що антибіотики і синтетичні антибактеріальні засоби  — це речовини, які вибірково пригнічують життєдіяльність мікроорганізмів без порушення нормальної життєдіяльності клітин людини.
Тобто в ідеалі ситуація така: певний мікроб викликає хворобу. Знищимо його, значить вилікуємо захворювання. На ділі не все так просто.

Види антибіотиків

Антибіотики бувають:

  • природні (всім відомий пеніцилін, який утворюють цвілеві гриби);
  • напівсинтетичні;
  • синтетичні.

Медицина і фармацевтична промисловість стрімко розвиваються, людина намагається винайти препарат “від усього”.  Але чим більше ми намагаємося, тим мінливішими і стійкішими виявляються деякі мікроорганізми, і знову доводиться винаходити нові антибактеріальні засоби.
Деякі препарати, якими успішно лікували пару десятиліть назад потихеньку “здають позиції”. Наприклад, ніхто не лікує зараз дітей левоміцетином і бісептолом, тетрацикліном, їх токсичність значно вище лікувального ефекту.

\Є маса сучасних ефективних і безпечних для дітей антибактеріальних препаратів.
Антибіотики бувають місцевої (мазь, краплі) і системної дії (внутрішньо або в уколах).

Лікування дітей антибіотиками

Антибіотики — ефективні сильнодіючі препарати, які призначає дитині тільки ЛІКАР!
Для того, щоб орієнтуватися в сучасному розмаїтті препаратів, треба мати спеціальну медичну освіту. Для того, щоб лікувати дітей — треба бути дитячим лікарем!
Коли ваша дитина захворіла (пронос, нежить, гострі кишкові інфекції, бронхіт, дифтерія, кашель і ін. дитячі інфекції), тільки лікар вирішує: чи потрібен антибіотик, який саме, як приймати, в якій дозі, як довго, після їди або перед, тощо.
Завдання батьків — дотримуватися призначеної лікарем схеми лікування!

Як зрозуміти, що антибіотик працює

Антибактеріальний препарат вважається ефективним, якщо протягом 48-72 годин стан дитини поліпшується. Тоді курс продовжують до 7-10-14 днів, в залежності від діагнозу (виняток становить азитроміцин, який призначається на 3-5 дні).

Як НЕ МОЖНА застосовувати антибіотики

Категорично не можна застосовувати антибіотики:

  • Давати “трохи” антибіотика, доза залежить від віку, ваги і ступеня тяжкості захворювання дитини.
  • Давати антибіотики при вірусній інфекції “для профілактики”. Доведено, що це неефективно і навіть небезпечно, тому що одні мікроби гинуть, а інші активно розмножуються. Тому антибіотик потрібен при наявності бактеріальної інфекції.
    Визначити вид препарату і необхідність застосування — завдання лікаря!
  • Не можна припиняти прийом антибіотика після того, як стало трошки краще. Курс лікування треба закінчити повністю, інакше у мікробів, що не загинули, формується стійкість.
  • Не можна повторювати прийом одного і того ж антибіотика раніше, ніж через 3-4 месяца.

Способи прийому антибіотиків

Досягнення сучасної медицини дозволяють в більшості ситуацій лікувати дітей антибактеріальними сиропами, таблетками з мінімальним використанням ін’єкцій. При важкому стані хворого малюка, при неможливості пити ліки (наприклад, при блювоті) приходиться вводити антибіотики внутрішньом’язово або внутрішньовенно.

Сучасні педіатри знають про “ступінчасту схему”, коли після поліпшення стану хворої дитини замість ін’єкцій можна вже використовувати антибіотик всередину у вигляді сиропу чи таблеток.

Не існує ліків без побічних ефектів!

Завжди є ризик алергії, індивідуальної непереносимості препарату, порушення кишкової мікрофлори. Тому, призначення таких серйозних медикаментів, як антибіотики, повинно бути обгрунтовано станом дитини. Схему: дозу, шлях введення, як часто і в якій кількості — призначає ваш лікар.

Будьте здорові!